آموزش

از ایده تا ساخت ساعت جی شاک کاسیو

تاریخچه ساعت جی شاک - ساعت مچی جی شاک کاسیو

وقتی کاسیو در دهه 1970 وارد تجارت ساعت‌سازی شد، ساعت یک وسیله ظریف و شکننده بود. G-SHOCK مقاوم در برابر ضربه، که در سال 1983 عرضه شد، تصور پذیرفته شده از چیستی ساعت را زیر و رو کرد. احتمالا شما نیز از طرفداران سری جی شاک کاسیو هستید، در این مقاله از پلاتین واچ همراه من باشید تا تاریخچه جی شاک (از ایده تا ساخت ساعت جی شاک کاسیو) را بررسی کنیم.

جی شاک سخت ترین ساعت تمام دوران

ساعت مچی جی شاک

جی شاک سخت ترین ساعت تمام دوران

ساعت های ضد ضربه کاسیو زمانی توسعه پیدا کرد که ساعت ها هنوز ابزاری شکننده بودند.خانواده جی شاک با رویای ساخت ساعت بسیار سخت تشکیل شد. کیکو ایبه داستان جی شاک را این طور بیان میکنه!

« سالها پیش در راه رفتن به محل کار، ساعتی نسبتاً گرانبها را که هدیه پدرم بود، انداختم. به قطعات زیادی تقسیم شد. البته این ساعت کاسیو نبود. در آن زمان، احساس می شد که باید با یک ساعت با دقت رفتار کرد، بنابراین تصمیم گرفتم ساعتی سخت بسازم که حتی اگر بیفتد، نمی شکند. این شروع G-Shock بود.»

سرانجام رویای کیکوایبه در سال 1983 به واقعیت تبدیل شد. جالب است بدانید که از آن زمان تا کنون جی شاک کاسیو به عنوان ” سخت ترین ساعت روی کره زمین ” مورد احترام و علاقه قرار گرفته است.

تاریخچه سری جی شاک کاسیو

کیکو ایبه آزمایش های مکرری را با انداختن ساعتی از طبقه سوم مرکز تحقیق و توسعه انجام داد تا نحوه شکستن و طراحی مجدد سازه را تجزیه و تحلیل کند. در نتیجه آزمون و خطای بسیاری، او ساختاری رو ایجاد کرد که می‌توانست با ترکیب مواد نرم که شوک را کاهش میدهد، شوک را از همه جهات جذب کند.

پبشنهاد مطالعه: تاریخچه پیدایش ساعت مچی و معرفی انواع ساعت های قدیمی

ساخت جی شاک با قانون سه گانه 10

یک شروع بلند پروازانه

اگر شما هم از طرفداران این سری از ساعت های کاسیو هستید، باید بدانید که ساخت چنین ساعت های مقاوم و ضد ضربه ای با چالش های زیادی روبه رو بوده است. بیایید جزئی تر در رابطه فرایند ایجاد چنین ساعت های مقاوم و سختی بحث کنیم.

ساعت مچی جی شاک کاسیو

جی شاک کاسیو

همانطور که گفتم، زمانی که توسعه جی شاک در سال 1981 آغاز شد، مدیر طراحی ساعت کاسیو، مهندس کیکو آبیه بود. آبیه یه تیم سه نفره رو به نام تیم سخت تشکیل میده و اهدافی برای این تیم بر اساس مفهوم سه گانه در نظر میگیره. حالا این مفهوم و چالش سه گانه 10 چی بوده؟

 • حداقل تا 10 بار فشار هوا زیر آب، ضد آب باشند
 •  حداقل تا 10 سال طول عمر باتری داشته باشند
 • و حداقل تا 10 متر سقوط را تحمل داشته باشند

ماه ها تلاش سخت برای سرپیچی از قوانین فیزیک، مهندسان و طراحان را خسته کرده بود. چطور میتوان از عملکرد پیچیده داخلی یک ساعت در برابر شوک ناگهانی محافظت کرد؟ برای مدتی به نظر می رسید که پروژه به بن بست رسیده است.

مشکل اساسی این پروژه مشکل انتقال ضربه و شکستن ماژول بود. اما سرانجام در یک روز تعطیل، الهام به مهندس رسید.

کیکوابیه در حال تماشای چند کودک در حال بازی با یک توپ لاستیکی در پارک کنار مرکز تحقیق و توسعه بود که ناگهان ایده شناور شدن ماژول در فضای داخل توپ به ذهنش خطور کرد. برای تحقق این مفهوم، اون ساختار توخالی را ارائه کرد که در آن ماژول تنها در چند نقطه با فضای کمی در اطراف اون پشتیبانی می شود.

دو سال و بیش از 200 نمونه اولیه بعد، بلاخره تیم سخت ساختار مقاوم در برابر ضربه را نهایی کرد. اولین ساعت مچی جی شاک DW5000C –  در آوریل 1983 راه اندازی شد. این مدل به عنوان نوستالژی ترین جی شاک ها شناخته می شود.

سیر تکامل در ساعت مچی های جی شاک

سیر تکامل در ساعت مچی های جی شاک

جی شاک کاسیو -سیر تکامل

ساخت بادوام ترین ساعت مچی برای مهندسان G-Shock در کاسیو کافی نبود. ساعتی که اکنون نمادین بود، رکورد پس از رکورد شکست. لیست چشمگیر دستاوردها عبارتند از:

 • 1983 اولین جی شاک مدل – DW-5000C
 • 1989 مدل آنالوگ/دیجیتال با ساختار ضد ضربه -AW-500
 • 1992 اولین جی شاک دیجیتال با بدنه رزینی مقاوم مدل DW-5900
 • 1993 اولین جی شاک اصلی برای غواصان که تا عمق 200 متر در برابر آب مقاوم است. مدل DW6300
 • 1996 مدل های سری 5600 – اولین مدل هایی که دارای نور پس زمینه EL هستند. – DW5600E
 • 2001 مدل مجهز به سلول خورشیدی برای برداشت انرژی از نور خورشید- GW-200
 • 2002 اولین ساهت با انرژی خورشیدی و رادیویی – Tough – GW-300
 • 2007 اولین ساعت با قاب ساخته شده از ترکیب رزین و تیتانیوم با پوشش- DLC – MRG-8000
 • 2008 اولین مدل رادیویی کنترل شده با فناوری چند باند6، ارتفاع سنج/ فشار سنج و سنسور دما – GW9200
 • 2010 اولین ساعتی که در برابر گرانش G15 مقاومت کرد – GW-3000
 • 2012 بلوتوث راه خود را به Casio G-SHOCK – GB -6900 باز کرد
 • 2017 رکورد جهانی گینس، کاسیو عنوان سنگین ترین وسیله نقلیه برای رانندگی بر روی ساعت را در رکوردهای جهانی گینس به دست آورد. یک کامیون 24.97 تنی از روی یک مدل DW5600E-1 جی شاک عبور کرد. این ساعت کاملاً سالم بود، و همچنان پس از عبور از چیزی که هیچ ساعت دیگری تا به حال سالم نمانده بود، می چرخید. جی شاک اکنون به عنوان «سخت‌ترین ساعت تمام دوران» بی‌رقیب است.

بیشتر بخوانید: چرا ساعت مچی برند سیکو بخریم؟ بررسی تاریخچه و معرفی برند سیکو

نوآوری مستمر جی شاک

ساعت مچی جی شاک کاسیو

نوآوری مستمر جی شاک

کاسیو با ارائه عملکردهای جدید و عملکردی که قبلا تصورش را نمی کردید، همواره سعی در به چالش کشیدن مفهوم ساعت مچی دارد.

مزایای داشتن ساعت کاسیو جی شاک

اجازه دهید چند دقیقه وقت بگذاریم تا برخی از بهترین ویژگی‌ها و مزایایی را که با خرید این نوع ساعت به دست می‌آورید، تحلیل کنیم.

مقاومت در برابر آب

شما هم شنا کردن را دوست دارید؟  ساعت های سری جی شاک کاسیو تا عمق 200 متری در برابر آب مقاوم هستند. و میتوانند بهترین ساعت برای رفتن به ساحل هنگام موج سواری، شنا، اسکی روی آب یا ماهیگیری باشند.

کرونومتر

اگر ورزشکار هستید، احتمالا به یک کرونومتر نیاز خواهید داشت. چه برای ردیابی زمان و چه برای ارزیابی سرعت، یک ساعت جی شاک بهترنین است. لازم نیست بیرون بروید و یک کرونومتر جدید بخرید، زیرا این ساعت عملکرد کرونومتر فوق العاده ای دارد.

پیشنهاد مطالعه: کرنوگراف چیست؟ بررسی کاربرد کرنوگراف در ساعت مچی

مقاوم در برابر ضربه

مقاوم در برابر ضربه بودن ساعت مچی جی شاک کاسیو

g-shockk

مقاوم در برابر ضربه بودن این ساعت ها همانطور که گفتیم در ابتدا در دهه 1980 طراحی شد. بنابراین ضربه و ضربه های ناگهانی بر آن تاثیر نمی گذارد. پس امروز می تونید ساعت را در هر ورزش و شرایط سختی بردارید، با آن بسکتبال بازی کنید یا آن را در پنجره طبقه دوم رها کنید بدون اینکه نگران آسیب دیدن آن باشید.

مد و استایل

با یک ساعت جی شاک، دیگه نیازی به پوشیدن ساعت‌های ورزشی زشت لاستیکی در باشگاه یا شهر ندارید. این ساعت یک راه حل مدرن را به شما ارائه میده که تقریباً با هر لباسی که مناسب سبک زندگی ورزشی شما باشد، فوق العاده به نظر می رسد.

هشدارها

مدیریت زمان یکی از کلیدهای موفقیت برای هر بزرگسالی است و ساعت جی شاک میتونن به شما در زنگ هشدارهای پیشرفته خود کمک کند. در این ساعت مچی ها چندین آلارم با تکرار وجود داره تا مطمئن شید که زمان خود را به خوبی مدیریت می‌کنید و از سبک زندگی پرمشغله خود پیروی می‌کنید.

شما هم به دنبال ساعتی هستید که نه تنها به استایلتون بیاد، بلکه به اندازه کافی محکم باشه که بتونه با زندگی ورزشی شما همگام بشه؟ بهتر است کاسیو جی شاک را در نظر بگیرید. این ساعت مچی ها دارای مزایا و ویژگی های بی شماری مانند آلارم، ضد آب و مقاومت در برابر ضربه است که آن را به ساعت جدید مورد علاقه شما تبدیل می کند.

پیشنهاد مطالعه: روشهای تشخیص ساعت مچی اصل از تقلبی

ساعت جی شاک مجهز به هشدار

banner-g-shockk

سخن پایانی

اگر به دنبال کیفیت، عمر طولانی، سبک بزرگ و عملکرد عالی هستید، بدون شک ساعت مچی های جی شاک کاسیو بهترین انتخابتان خواهد بود.

من معتقدم که همه باید حداقل یک جی شاک داشته باشند. با وجود کیفیت ساخت بالا و طراحی هوشمند، ساعت های کاسیو جی شاک بسیار مقرون به صرفه هستند. این ساعت‌ها برای کسانی که سبک زندگی فعالی دارند بسیار مناسب هستند.

جالب است بدانید که حتی ارزان ترین نسخه های جی شاک هم در برابر ضربه، ضدآب بودن و انعطاف پذیری در برابر تمام شرایط محیطی که میتوانید تصور کنید، مقاوم اند. ما در این مقاله از ایده تا ساخت ساعت های جی شاک کاسیو ( تاریخچه جی شاک کاسیو) را بررسی کردیم، امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

اگر قصد خرید ساعت مچی کاسیو و مخصوصا سری جی شاک کاسیو را دارید، سری به سایت فروشگاهی پلاتین واچ بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *