آموزش

تاچیمتر ساعت چیست؟ نحوه ی استفاده از تاچیمتر ساعت مچی

ابزار اندازه گیری تاچیمتر ساعت چیست؟ نحوه ی استفاده از تاچیمتر ساعت مچی

ساعتی خریده اید که یکی از مزیت های آن تاچیمتر است؟ از تاچیمتر چه استفاده ای می شود؟ شاید تا کنون برای شما هم پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید Tachymeter چیست؟ تاچیمتر ساعت مناسب چه افرادی است؟ احتمالا شما هم در هنگام خرید ساعت مچی، اسم ساعت های تاچیمتر دار را از فروشندگان ساعت زیاد شنیدید. یکی از سوالات متداول افراد از فروشگاه ساعت مچی این است که اعداد دور ساعت مچی چیست ؟در این مقاله از پلاتین واچ با ما همراه باشید تا با یک ابزار اندازه گیری در ساعت مچی آشنا شویم به این سوالات در مورد تاچیمتر ساعت پاسخ بدیم و ببینیم تاچیمتر ساعت چیست و چگونه کار می کند؟

در دنیای امروز ساعت مچی ها با تنوع گسترده ای رو به روست. در جامعه پیشرفته امروز با درگیری افراد اهمیت مفهوم زمان و اندازه گیری روز به روز افزایش پیدا کرده است. یکی از ابزار های بسیار کاربردی در ساعت ها تاچیمتر می باشد.

تاچیمتر ساعت چیست؟

تاچیمتر

تاچیمتر یا تاکی متر (Tachymeter) چیست؟

در سایت پلاتین واچ در مقاله قبل در مورد کرنوگراف و نحوه استفاده از آن صحبت کردیم و در این بخش بگذارید به بررسی این سوال اساسی بپردازیم که تاچیمتر (Tachymeter) چیست؟ اگر در ساعت مچی خود تاچیمتر دارید و یا ساعت تاچیمتر دار را دیده باشید احتمالا می دانید که این ابزار اندازه گیری در اطراف ساعت و یا لبه ی خارجی شماره گیری اصلی ساعت حک شده است.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده از تاچیمتر ساعت بیان کنیم، می توان گفت تاچیمتر ساعت و یا تاکی متر یک وسیله ی اندازه گیری زمان بر حسب فاصله و اندازه گیری فاصله بر حسب زمان است. در واقع به این ابزار سرعت سنج و یا مسافت سنج نیز گفته می شود. تاچیمتر ساعت ها اغلب با اعداد 500 تا 60 شناخته می شود. ساعت های تاچیمتر دار با استفاده از فرآیند تبدیل زمان سپری شده به سرعت یعنی ثانیه در واحد سرعت مورد استفاده قرار می گیرند.

در ابتدا باید بگوییم که استفاده از این ابزار اندازه گیری در ساعت مچی نیاز به محاسبات ریاضی دارد. اما اگر با نحوه کار این ابزار اندازه گیری ساعت مچی آشنا باشید، می توانید به راحتی انواع کارهایی مانند سرعت، مسافت طی شده و میزان مصرف سوخت و … را اندازه گیری کنید.

به طور کلی با استفاده از ابزار تاچیمتر و یا تاکی متر قادر خواهید بود مقدار زمان صرف شده برای انجام کاری را اندازه گیری کنید .و همچنین تاچی متر این قابلیت دار دارد که مقدار فاصله ی طی شده در طول یک ساعت را نیز اندازه بگیرید.

پس تاچیمتر ساعت مچی سرعت را بر اساس زمان صرف شده در یک مسافت مشخص اندازه گیری می کند.

نحوه‌ی استفاده از تاچیمتر

عموما افراد هنگام خرید ساعت مچی دقتی به ابزار های موجود در آن ساعت از جمله کرنوگراف و یا تاچیمتر ندارند و صرفا به دلیل زیبایی ایجاد شده توسط این ابزار ها در ساعت مچی اقدام به خرید آن می نمایند. اما با وجود کاربردها و استفاده های فراوانی که می توان از تاچیمتر برد. اهمیت آشنایی با نحوه استفاده از این ابزار یعنی تاچیمتر روشن می شود. بعد از خواندن این مطلب شلوغی های صفحه روی ساعت مچی شما را نمی ترسناند و علاوه بر  زیبایی ظاهری آنها می توانید از عملکردشان استفاده نمایید.

برای استفاده از تاچیمتر شما در ابتدای امر باید با ساعت خود آشنایی داشته باشید. و قبل از اندازه گیری سرعت یک شی با تاچیمتر ، باید تصمیم بگیرید از چه واحد اندازه گیری استفاده می کنید باید در نظر داشته باشید که تاچیمتر در ارتباط دقیق با کرنوگراف عمل می کند و معمولا ساعت های تاچیمتردار مجهز به ابزار کرنوگراف، دکمه فشار دهنده و پیچ تنظیم روی بدنه ی خود هستند. برای سنجش سرعت یک شی با استفاده از تاچیمتر ، باید فاصله تعیین شده بین دو نقطه را بدانید

 نحوه ی استفاده از تاچیمتر ساعت مچی

استفاده از تاچی متر

برای استفاده از تاچیمتر در اندازه گیری سرعت خود در هنگام طی مسافتی از نقطه 1 به 2 می توانید به این صورت عمل کنید:

  1. دکمه Pusher را به داخل فشار دهید
  2. عقربه ی تاچیمتر شروع به کار کردن می کند.
  3. عقربه‌ی تاچیمتر تا زمان فشردن مجدد pusher روی صفحه‌ی ساعت حر کت خواهد کرد.
  4. بعد از طی مسافت مورد نظر با فشردن دکمه و توقف آن عدد به دست آمده سرعت طی شده شما در واحد زمان خواهد بود.

با این روش شما می توانید تمام در رابطه با سرعت، زمان و مسافت تمام اندازه گیری های مورد نیاز خود را تعیین کنید

فرمول ایجاد این مقیاس عبارت است از:

مقیاس تاچیمتر = ۳۶۰۰ (تعداد ثانیه در ساعت) / زمان سپری شده در ثانیه

تاچیمتر ساعت چیست؟ نحوه ی استفاده از تاچیمتر ساعت مچی

تاچیمتر ساعت

نکات استفاده از تاچیمتر ساعت

  • به این نکته توجه کنید که بیشتر مقیاسهای تاچیمتر برای مدت زمان سپری شده از حدود ۷.۲ ثانیه و تا ۶۰ ثانیه معتبر هستند.
  • با یک تاچیمتر فقط میتوان مسافت های شناخته شده را اندازه گیری کرد مثلا تا یک کیلومتر کامل. اندازه گیری سرعت برای اجسامی که مسافت های کمتر یا طولانی تری دارند امکان پذیر است. اما با مقداری محاسبات ریاضی.

به عنوان مثال شما می خواهید با تاچیمتر ساعت مچی خود سرعت سفر خود راز نقطه 1 به 2 را بر حسب کیلومتر اندازه گیری نمایید. برای این اندازه گیری شما باید بدانید که فاصله ی بین نقطه 1 و 2 دقیقا یک کیلومتر است. پس به محض عبور از نقطه 1 دکمه تاچیمتر را فشار داده و وقتی به نقطه 2 رسیدید آن را متوقف کنید در این صورت عدد نشان داده شده بر روی تاچیمتر سرعت حرکت شما بر حسب کیلومتر در ساعت بین دو نقطه را نشان خواهد داد

  • همیشه به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از کورنوگراف، آن را ریست کرده باشید. این کار معمولاً با زدن دکمه ریست که در موقعیت ساعت 4 قرار دارد، انجام می شود.
  • تاچیمتر حداقل 60 کیلومتر برساعت را می تواند اندازه بگیرد، چون درجه بندی تاچیمتر حداقل تا 60 هست.
تاچیمتر ساعت مچی

تاچی متر

تفاوت تاچی متر (مسافت سنج) با کرنوگراف

یکی از اشتباهاتی که عموما افراد با آن مواجه می شوند یکسان دانستن استفاده و کارکرد دو ابزار کرنوگراف و تاچی متر است. این دو ابزار یعنی تاچی متر و کرنوگراف در ارتباط نزدیک با یک دیگرند. اما با کارکرد های متفاوت. کرنوگراف نوعی خاصی از ساعت است که ترکیبی از یک زمان سنج با ساعت معمولی به حساب می آید. خود واژه کرنوگراف  (chronograph) از دو واژه یونانی گرفته شده است. واژه کرنوس ( chronos) که زمان را توصیف می کند. و واژه گرف ( graph) که به معنی نوشتن است.

تاچیمتر و یا مسافت سنج همانطور که اسمش مشخص است در واقع یک درجه بندی است که در اطراف ساعت های عقربه ای گاهاً می بینید. با تاکی متر می توانید سرعت را بر اساس زمان سفر محاسبه کنید. و یا مسافت را بر اساس سرعت اندازه گیری کنید. پس به طور خلاصه، تاکی متر سرعت یا مسافت را اندازه گیری میکند  اما زمان را اندازه گیری نمی کند و این کار کرنوگراف ساعت است. کرنوگراف یک تایمر است اما تاچی متر ابزار اندازه گیری سرعت و زمان.

نکته:

نکته مهمی که باید در این قسمت به آن اشاره کنی این است که هر ساعتی که دارای کرنوگراف است لزوما دارای تاچیمر نمی باشد. اما همانطور که پیش تر اشاره کردیم وجود کرنوگراف شرط لازم وجود تاچی متر برای اندازه گیری مسافت می باشد.

ساعت تاچیمتر دار

تاکی متر

چه ساعت‌هایی تاچی متر دارند؟

ایا تمام ساعت مچی های امروزی مجهز به این ابزار های اندازه گیری می باشند؟ و آیا این ساعت ها برای تمام افراد کارایی دارد؟ باید بگوییم که هر ابزاری کارکرد و مشتریان خاص خود را دارد و به طور کلی برخی از ساعت‌های آنالوگ و اغلب ساعت‌های دیجیتال قابلیت تاچیمتر و کورنوگراف را در خود دارند و اگر این ابزار ها برای شما کارایی دار شما می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

سخن آخر

اگر تا به امروز از این ابزار ساعت مچی خود استفاده نکرده اید کافی است که کمی مشتاق عملکرد ساعت مچی خود باشید و برای شناخت آن وقت بگذارید، آن‌گاه می‌توانید از امکانات ساعت به درستی بهره بگیرید. و در موقعیت‌های حساس استفاده کنید.
قطعا هر بخش تعبیه شده در ساعت های اورجینال کارکرد های مجزایی و مرتبط با یکدیگر دارد. پس اشنایی با آن ها برای شما می تواند بسیار مفید باشد. اگر به دنیال یک ساعت تاچیمتر دار هستید که علاوه بر زیبایی ظاهری ، کارآمد و البته مقرون به صرفه باشد می توانید ساعت مورد نظر خود را از بین برند های معروف جهانی در فروشگاه اینترنتی پلاتین واچ پیدا کنید و با خرید اینترنتی آن از سایت از انتخاب مطمئن و دقیق ساعت داخواهتان لذت ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *