آموزش

کرنوگراف چیست؟ بررسی کاربرد کرنوگراف در ساعت مچی

کرنوگراف چیست؟ بررسی کاربرد کرنوگراف در ساعت مچی

ساعتی خریده اید که یکی از مزیت های آن کرنوگراف است. از کرونوگراف ساعت خود چه استفاده ای می خواهید بکنید؟ کرنوگراف چیست؟ و به چه معناست. در چه مواقعی می‌توان از کرنوگراف ساعت استفاده کرد؟ کرنوگراف چه کاربردی دارد؟

احتمالا شما هم در هنگام خرید ساعت مچی، عقربه های اضافه روی صفحه آن را دیده اید. یکی از سوالات متداول افراد از فروشگاه ساعت مچی این است که این عقربه ها به چه دردی می خورد. هرچند زیبایی این عقربه ها به قدری زیاد است که بسیاری از افراد حتی بدون آنکه بدانند این عقربه ها چرا در صفحه ساعت در نظر گرفته شده، اقدام به خرید می کنند. احتمالا یک یا دو تا از این عقربه ها مربوط به کرنوگراف ساعت است. شما چقدر در مورد کورنوگراف اطلاعات دارید؟ آیا می دانید که کرنوگراف چیست؟

در این مقاله از پلاتین واچ با ما همراه باشید تا به این سوالات در مورد کرنوگراف پاسخ بدیم و ببینیم کورنوگراف ساعت چیست و چگونه کار می کند؟ و به بررسی کاربرد کرنوگراف در ساعت مچی خواهیم پرداخت.

کاربرد کرنوگراف در ساعت

آقایان و خانم های بیایید که وقت داستان است. یازدهم آوریل سال 1970 آپولو 13 از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا در حال بلند شدن است. قصد آن سفر به ماه برای یک ماموریت روتین است. اما بعد از دو روز با انفجار کپسول اکسیژن ماموریت از حالت روتین خود خارج می شود و آنها متوجه می شوند نمی توانند روی ماه فرود بیایند و حتی ممکن است دیگر نتوانند زنده به زمین هم باز گردند.

همه در تلاش هستند تا راهی پیدا کنند و این فضا نوردان را نجات دهند آنها فورا همه چیز را خاموش می کنند. درجه هوا کاهش پیدا میکند آنها سعی می کنند تمام منابعشان را تا حد ممکن حفظ کنند. فضانوردان واقعا با کمبود اکسیژن رو به رو هستند. آن ها با انرژی پرتابی دور ماه چرخیدند. و اکنون آنها در مسیر بازگشت به زمین هستند اما یک مشکل بزرگ وجود دارد آنها 80 مایل ( حدود 130 کیلومتر) از مسیر تعیین شده انحراف دارند.

آنها می خواهند وارد جو زمین شوند اما شتاب آنها انقدر کم است که با برخورد به جو مثل توپ بسکتبال دوباره برگشت می خوردند. و دوباره به فضا بر می گشتند. فضانوردان چطور باید این کار را انجام می دانند؟  آنها محاسبه کردند که می توانند موتور ها را برای 14 ثانیه روشن کنند. و با این مقدار زمان آنها می توانستند دوباره به مسیر اصلی برگردند. اما مشکل اینجا بود که آنها چطور می توانستند 14 ثانیه را اندازه بگیرند؟  چون همه چیز خاموش شده بود و آنها نمی توانستند به راحتی آنها را روشن کنند این کار همه چیز را خراب میکرد.

 کرنوگراف

ساعت کرنوگراف دار

کاربرد کرنوگراف در فضا

پس آنها چیکار کردند؟ بله راه حل کرنوگراف ساعت بود. این جا جایی است که به مدت 14 ثانیه کرنوگراف به دنیا نشان داد که چقدر می تواند ارزشمند باشد که یک ابزار اندازه گیری زمان داشت باشید. اساسا یک مینی زمان سنج شخصی. اما کاربرد کرنوگراف خیلی بیشتر از این ها است و این چیزی است که میخواهیم در موردش حرف بزنیم.

احتمالا منتظر پایان داستان بودید! درست است فضانوردان آپولو 13 نجات پیدا کردند. در 17 آوریل سال 1970 آنها درون آب فرود آمدند. چون آنها یک ابزار زمان سنج دقیق  یعنی کرنوگراف ساعت داشتند که از کامپیوتر آنها جدا بود. تا این قسمت با تعریف این داستان در مورد کاربرد کرنوگراف در ساعت آشنا شدید. حالا یک سوال مهم شاید ذهن شما را درگیر کرده باشد که دقیقا کرنوگراف چیست ؟

 کرنوگراف چیست ؟

و اما کرنوگراف چیست؟ کرنوگراف نوعی خاصی از ساعت است که ترکیبی از یک زمان سنج با ساعت معمولی به حساب می آید. خود واژه کرنوگراف  (chronograph) از دو واژه یونانی گرفته شده است. واژه کرنوس ( chronos) که زمان را توصیف می کند. و واژه گرف ( graph) که به معنی نوشتن است. در مورد کرنوگراف ما نمونه اولیه را ندیدم. آنها در روند اندازه گیری زمان واقعا چیزی را در زمان سنج می نوشتند. اما اینها فقط چند نمونه اولیه بودند که اینطور ساخته شدند. امروزه ما دیگر این نوشته ها را نمی بینیم و این بخش منسوخ شده است. حالاکه  میدانید کرنوگراف چیست؟ اجازه دهید در مورد قسمت های خاص و انواع کرنوگراف صحبت کنیم.

 انواع کورونوگراف در ساعت 

  1.  کورونوگراف ساده
  2. کورونوگراف فلای بک (FLYBACK)
  3.  کورونوگراف RATTRAPANTE
کرنوگراف چیست؟ بررسی کاربرد کرنوگراف در ساعت مچی

ساعت کرنوگراف

کرنوگراف ساده 

یک کرنوگراف ساعت ساده عقربه های سریع و خاص خودش را دارد. میتوانید شروع و پایان حرکت آن را کنترل کنید. و با فشار دادن متوالی کوک مخصوص آن را دوباره صفر کنید. تمام کورنوگراف های اولیه تنها از یک دکمه استفاده می کردند.

کرنوگراف های پیچیده تر قسمت های اضافی بیشتری دارند و می توانید چندین عقربه مستقل داشته باشند تا ثانیه، دقیق، ساعت و حتی دهم ثانیه را هم اندازه گیری کنند

کورونوگراف فلای بک

همانطور که گفتیم کرنوگراف ساعت انواع مختلفی دارند که کرنوگراف فلای یک یکی از آن هاست. این نوع از کرنوگراف ها پیچیده و پیشرفته هستند. و امکان تنظیم مجدد عملکرد به صورت بسیار سریع در این نوع کرنوگراف فراهم شده است. وقتی دکمه کورنوگراف فلای بک فشرده می شود، کورنوگراف متوقف شده، تنظیم مجدد به صفر می شود و سپس دوباره شروع به کار می کند. از خصوصیات بارز این مدل کرنوگراف به سرعت بالا در عملکرد را باید یاد کرد که این خود به دقت بسیار بالایی نیاز دارد.

کورونوگراف RATTRAPANTE

کلمه فرانسوی Rattrapante به معنی تفکیک ثانیه هاست. همانطور که از اسم آن مشخص است این نوع از کرنوگراف ساعت نسبت به انواع کرنوگرافی که پیش تر اشاره کردیم. دارای یک مکانیزم اضافی است. در این کرنوگراف یک عقربه اضافی ثانیه شمار روی عقربه اصلی کورونوگراف وجود دارد. که امکان اندازه گیری چند رویداد به صورت همزمان فراهم می کند.

کرنوگراف امکانات نا محدودی در اختیار شما می گذارد حالا که فهم بهتری از یک کرنوگراف پیدا کردید اجازه دهید بگوییم کرنوگراف چه چیزی نیست؟!

کرنوگراف چه چیزی نیست؟!

در بالا اشاره کردیم که کرنوگراف چیست؟ در این قسمت به تفاوت بین کرنوگراف، کرنومتر و تاکی متر خواهیم پرداخت. با کابرد کرنوگراف تا حدودی آشنا شدید و در این قسمت کاربرد کرنومتر و تاکی متر را هم بررسی می کنیم .کلمه کرنوگراف با کرنومتر هم معنی نیست و همینطور با کلمه تاکی متر ( مسافت سنج)  هم هم معنی نمی باشد. می دانم که برای خیلی از شماها که ساعت ها را می شناسید تفاوت آنها واضح است. اما می بینیم افرادی که تازه شروع کرده اند این لغات را به جای هم استفاده می کنند. پس فکر می کنم ایده خوبی باشد که اشاره کوتاهی به تک تک آنها داشته باشیم.

کرنومتر چیست؟

واژه کرنومتر (chronometer ) از واژه یونانی کرنوس ( chronos) به معنی زمان و متر ( meter) به معنی شمارشگر می آید. این واژه اخیرا برای توصیف ساعت ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد  ساعتی که دقت زمانی خاص آن تست شده است تا استاندارد خاصی را رعایت کرده باشد.

البته این تعریف کوتاه از واژه کرنومتر کافی نیست چون می خواهیم به طور خاص در مورد کرنومتر های دریایی ( اولیه) صحبت کنیم  چون آنها روش سفر های ما به اطراف دنیا را تغییر دادند. برای اینکه بفهمید چقدر این مشکل حاد بوده است اجازه دهید به سال 1707 میلادی برویم و به یک فاجعه احمقانه دریایی نگاهی بیاندازیم.

در نزدیکی ساحل انگیستان 6 کشتی جنگی وجود داشتند که از جنگ بر می گشتند. چهار تای آنها با صخره ها برخورد کردند و تقریبا 2000 ملوان کشته شدند. چرا این اتفاق رخ داد؟

چون آنها طول جغرافیایی شان را نمی دانستند. این یکی از  مشکلات سفر های دریایی در آن زمان بود که وقتی کشتی ها در اقیانوس سفر میکردند می توانستند عرض جعرافیایی خود را محاسبه کنند اما چیزی که نمی توانست طول جغرافیایی را محاسبه کند به همین دلیل اغلب کشتی ها تصادف می کردند.  علاوه بر این آنها مجبور بودند از مسیر های ثابتی رفت و آمد کنند. که به راحتی طعمه دزدان دریایی می شدند.

پس اگر ناگهان می توانستند طول جغرافیایی را محاسبه کنند یک تغییر انقلابی رخ می داد. و برای این کار باید یک استاندارد زمانی وجود داشت پس اگر می توانستند یک ساعت ساده را بر آن دوران ببرند انقلابی در جهان ایجاد میگردید.

در واقع در آن زمان هیچ دستگاهی نبود که بتواند زمان را دقیقا نشان دهد. تا وقتی که کرنومتر به وجود آمد.  اولین کرنومتر در سال 1761 در انگلیستان و توسط جان دویسن ساخته شد و بعد ها ما توانستیم به سراسر دنیا سفر کنیم.

تاکی متر

ساعت تاکی متر دار

تاکی متر چیست؟

واژه بعدی که می خواهم در موردش توضیح بدهیم، تاکی متر ( مسافت سنج) است. تاکی متر در واقع یک درجه بندی است که در اطراف ساعت های عقربه ای گاهاً می بینید. با تاکی متر می توانید سرعت را بر اساس زمان سفر محاسبه کنید. و یا مسافت را بر اساس سرعت اندازه گیری کنید.

عملکرد تاکی متر فارغ از واحد اندازه گیری سرعت است. می توانید مایل، مایل دریایی، کیلومتر و متر را محاسبه کنید تا آنجایی که برای همه محاسبات از یک واحد استفاده کنید. مشکلی پیش نمی آید. همینظور می توان از آن در اندازه گیری روند ساخت یک محصول صنعتی استفاده کرد.

پس به طور خلاصه، تاکی متر سرعت یا مسافت را اندازه گیری میکند  اما زمان را اندازه گری نمی کند و این کار کرنوگراف ساعت است.

تاریخچه کرنوگراف

حالا ببنیم کرنوگراف چطور در طول تاریخ استفاده شده است. کابرد کرنوگراف چه بوده است. و اینکه چطور شما می توانید به صورت کاربردی از آن استفاده کنید؟ در سال 1816 لوییس مونت کرنوگراف را برای استفاده شخصی خودش اختراع کرد. او به مطالعه ی سیاره ها و ستاره ها می پرداخت و  به چیزی نیاز داشت که بتواند زمان را در آزمایشگاهش اندازه  بگیرد.

در سال 1821 لویی هجدهم از کرنوگراف برای اندازه گیری سرعت اسب ها در میدان مسابقه  استفاده کرد و به دنبال آن  استفاده های کاربردی تری از آن در ارتش را می توان اشاره کرد و همانطور که خودتان می توانید تصور کنید استفاده از آن در توپخانه خیلی گسترده شد و در واقع بمباران های توپخانه، زمان بین آنها، و محاسبات و هماهنگی را خیلی آسان کرد.

و ناگهان استفاده های دیگری در ارتش پیدا کرد. خلبان ها!  تمام صنعت هوانوردی متوجه کاربردی بودن اندازه گیری با چیزهایی که از آنها صحبت کردیم. تاکی متر، کرنومتر و کرنوگراف شدند. آنها با این ابزار میتوانستند تمام اطلاعات را گرد هم بیاورند و سرعت و مسافت و … را بفهمند.

اما علاوه بر اینها، کرنوگراف برای عموم محبوب شد و با محبوب شدن آن برای عموم آن را به ساعت های مسابقه اضافه کردند. و بعد کرنوگراف به ساعت های معمول غواصی اضافه شدند. البته نه اینکه همه مردم بخواهند مرتبا آز آن استفاده کنند خیلی ها فقط ظاهر و سبک آن را دوست داشتند. بنابراین این سبک ساعت ها محبوب شدند.

کرنوگراف ساعت مچی

کرنوگراف ساعت

کارایی ساعت کرنوگراف

اما نکته جالب در مورد آنها این است که همیشه کاربردی برای آنها وجود دارد. اما چطور می توانیم به صورت عملی از ساعت های کرنوگراف استفاده کنیم؟ مثلا وقتی شما دارید آشپزی می کنید و می دانید برای  پخت یک استیک باید 3-4 دقیقه آن را حرارت دهید .در این صورت شما یک زمان سنج  یا همان کرنوگراف در ساعت خود دارید و دیگر مجبور نیستید بروید و چیزی را تنظیم کنید. این کاربرد های روزمره از ساعت کرنوگراف را در باشگاه ورزشی و زمان سنجی فاصله بین ست ها و تکرار ها هم می توان فهمید وقتی که شما می خواهید زمان خیلی کوتاهی را اندازه بگیرد.

نکته اینجاست که چیزهایی که می توانید در آنها از کرنوگراف ساعت استفاده کنید. نامحدود هستند و تنها در تصورات شما محدود می شوند.

ساعت کورنوگراف یا گاه سنج

یک ساعت چند کاره است که به شما برای سنجش فواصل زمانی بیشتر کمک می‌کند. ساعت‌های کورنوگراف سه پنل ریز برای اندازه‌گیری، ساعت، دقیقه و ثانیه بر روی صفحه‌ی اصلی دارند. این ساعت‌ها به طور همزمان با دو محرک اتوماتیک و کوارتز ساخته می‌شوند.

نکات خرید ساعت مچی کورنوگراف

مهم ترین نکته در هنگام خرید ساعت کرنوگراف خوانا بودن صفحه و عقربه های این نوع ساعت ها است. رنگ صفحه، جنس شیشه ساعت مچی،  همچنین بزرگی نوشته های ساعت و  رنگ و بزرگی عقربه ها نقش مهمی در خوانایی  ساعت کرنوگراف دارد. پس در خرید یک ساعت کرنوگراف دار این نکات را حتما بررسی کنید. نکته مهم دیگری که باید در خرید دقت کنید کیفیت موتور این ساعت های کرنوگراف است. این ساعت ها معمولا از موتوری مجزا برای چرخش عقربه ها استفاده می کنند.

و در آخر

کسانی که ساعت عقربه ای می خرند. معمولا چندان به امکانات جانبی آنها توجهی ندارند. و بیشتر سبک، ظاهر، مواد به کار رفته، و برند ساعت نظر آنها را جلب می کند. اما روی اکثر ساعت ها امکاناتی وجود دارد که یا عموم از آنها بی خبرند و یا طریقه استفاده از آن را نم یدانند و یا شاید با کاربرد های آن آشنا نیستند. از جمله این امکانات اضافی، تاکی متر یا مسافت سنج است. که یک حلقه گردان در اطراف ساعت های گرد است و دیگر کرنوگراف یا زمان سنج است. در این مقاله از پلاتین واچ سعی کردیم بررسی کنیم که کرنوگراف چیست؟ و چه کارایی ای در ساعت دارد. امیدواریم این مطالب مفید بوده باشد.

اگر علاقمند این امکانات اضافی در ساعتها  هستید و با نحوه کار انها آشنایی دارید بهتر است سری به ساعت های کرنوگراف در فروشگاه پلاتین واچ بزنید و از بررسی ویژگی های هر ساعت و انتخاب ساعت مچی مناسب خودتان لذت ببرید.

می توانید در ادامه با بررسی معیار های انتخاب ساعت مچی مناسب برای استایل خودتان یک انتخاب مطمئین و هوشمندانه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *