آموزش

ساعت مکانیکی چگونه کار می کند؟

ساعت مکانیکی

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه چیزی باعث تیک تیک یک ساعت می شود؟ خوب، پاسخ از منبع انرژی آن ناشی می شود. در حالی که ساعت های باتری دار یک پدیده مدرن هستند، شاید باورش سخت باشد که تنها چند دهه پیش راحت ترین راه برای پیگیری زمان، ساعت مکانیکی بود. این ساعت ها برخلاف مدل های کوارتز و هوشمند، می توانند بدون استفاده از باتری یا سایر قطعات الکترونیکی کار کنند. در طول این مقاله از سایت پلاتین واچ، عملکرد مکانیزیمی و طرز کار ساعت مکانیکی را توضیح خواهیم داد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

 • چند نوع موتور برای ساعت ها وجود دارد؟
 • ساعت مکانیکی چیست؟
 • تاریخچه مختصری از حرکات مکانیکی ساعت
 • موتور مکانیکی ساعت چگونه کار می کند؟
 • طرز کار ساعت مکانیکی چگونه است؟
 • مکانیسم های اصلی ساعت مچی های مکانیکی چیست؟
 • مزایای موتور مکانیکی ساعت
 • ساعت های مکانیکی چقدر عمر می کنند؟
 • چگونه از ساعت مکانیکی مراقبت می کنید؟

چند نوع موتور برای ساعت ها وجود دارد؟

سه نوع مکانیسم مختلف وجود دارد که به عنوان حرکات موتور شناخته می‌شوند، این نیروها توسط ساعت‌سازان هنگام ساخت ساعت‌ها استفاده می‌شود تا ساعت ها زمان را به طور فعال اعلام کنند. این سه نوع حرکت عبارتند از:

 • موتور مکانیکی
 • خودکار ( اتوماتیک)
 • کوارتز
انواع موتور ساعت

انواع ساعت

موتورهای کوارتز

موتور یا حرکت کوارتز، یکی از رایج‌ترین مکانیسم‌ها ساعت در بازار مدرن می باشد و به جای فنر اصلی، به باتری متکی است. باتری در ساعت کوارتز جریان الکتریکی تولید می کند که تکه ای از کوارتز را به لرزه در می آورد. ارتعاشات کوارتز در فرکانس دقیقی است و این ارتعاشات دقیق تیک تاک ساعت را تنظیم می کند. ساعت‌های کوارتز در مقایسه با مدل‌های مکانیکی خود، تعمیر و نگهداری کمی لازم دارند، سبک وزن و بسیار ساده هستند.

پیشنهاد مطالعه: محبوب ترین برند ساعت مچی مردانه در دنیا

موتور های اتوماتیک

حرکت خودکار یا اتوماتیک، که از نوادگان مستقیم موتورهای مکانیکی هستند، از یک مکانیسم روتور وزنی استفاده می کند تا به ساعت اجازه دهد خودش را کوک کند.

هنگامی که کاربر مچ دست خود را در حین استفاده از ساعت می‌چرخاند، این حرکات با روتور وزن‌دار درگیر می‌شود و می‌چرخد تا فنر اصلی درون ساعت را بچرخاند. انرژی ذخیره شده توسط این مکانیسم به یک ساعت اتوماتیک اجازه می دهد تا برای مدت طولانی بدون نیاز به کوک شدن دستی توسط کاربر، به دقت تیک تاک کند.

حرکت موتور مکانیکی ساعت

و در نهایت، حرکت مکانیکی. تمرکز اصلی این مطلب از سایت پلاتین واچ، بر روی طرز کار ساعت مکانیکی، پدر حرکت اتوماتیک و کوارتز و پیچیده ترین نوع حرکات ساعت است. یک ساعت مکانیکی برای تیک زدن به کوک شدن دستی متکی است. کاربر ساعت مچی را با استفاده از صفحه‌ای به نام تاج در قسمت بیرونی ساعت کوک میکند.

حرکت مکانیکی قدیمی ترین نوع موتور ساعت است، با سابقه ای غنی که قرن ها ساعت سازی را در بر می گیرد.  ساعت های مکانیکی به طرز شگفت انگیزی پیچیده و جذاب هستند. با بررسی عملکرد داخلی یک ساعت مکانیکی، باید از نبوغ ساعت‌سازانی که در دهه‌ها و قرن‌های گذشته کار می‌کردند. شگفت زده شوید که چنین اجزای کوچکی را دست ساز ساخته و آنها را با هم هماهنگ کرده‌اند.

موتور مکانیکی ساعت

موتور مکانیکی ساعت

این سه نوع موتور ساعت، همگی طرفداران و پیروان فداکاری در دوران مدرن دارند. با این حال، موتور های مکانیکی با ظهور مکانیسم‌های ساده ساعت های مچی ، تا حد زیادی تحت الشعاع حرکات اتوماتیک و کوارتز قرار گرفته و قدیمی شده اند. اما  هنوز هم ساعت مچی های مکانیک توسط کلکسیونرها و طرفدارن خود، بسیاری مورد توجه قرار میگیرد.

حتی با کاهش محبوبیت موتورهای مکانیکی ساعت، از جذابیت آن کم نشده است. در این مقاله، به عمق عملکرد داخلی یک ساعت مکانیکی می پردازیم و آنچه را که در زیر سطح این نوع فوق العاده پیچیده ساعت می گذرد، کشف می کنیم.

تاریخچه مختصری از حرکات مکانیکی ساعت

ساعت‌های اولیه ای که در سال 1510 ساخته شد بسیار نادرست و عمدتاً برای پیگیری زمان بی‌فایده بودند. در عوض، آنها را به عنوان اقلام مد می پوشیدند که توسط اشراف به دلیل تازگی و تزئینات زیبا مورد تحسین قرار می گرفتند.

در دوران ساعت‌های جیبی که توسط چارلز دوم رایج شد، پیشرفت‌های کلیدی زیادی در ساعت‌سازی به وجود آمد. اولین مورد، در حدود سال 1657، اختراع فنر تعادل توسط دانشمند بریتانیایی رابرت هوک و فیزیکدان هلندی کریستیان هویگنس بود که دقت این ساعت‌های قابل حمل را بسیار بهبود بخشید. با این حال، تا سال 1760، زمانی که جان هریسون کرونومتر دریایی را اختراع کرد، سطح دقت مدرن امکان پذیر نبود.

حرکات مکانیکی ساعت

ساعت مکانیکی

ساعت‌های جیبی برای قرن‌ها به سبک خود باقی ماند تا اینکه جنگ جهانی اول خواستار راه‌حلی عملی‌تر برای سربازان در میدان شد. ساعت مچی پیش از این زمان وجود داشت، اما منحصراً توسط زنان ثروتمند به عنوان نمادی از وضعیت تزئینی استفاده می شد. با توجه به اینکه زمان سنجی جنبه بسیار مهمی از استراتژی در طول جنگ بود، ساعت مچی های جایگزین ساعت گزینه کاربردی تری بود.

بلافاصله پس از آن، ساعت به سرعت در دنیای مد شتاب گرفت. این امر بازار را برای تولید انبوه ساعت محیا کرد و ساعت‌های مچی را به عنوان یک لوازم جانبی لوکس برای مردان و زنان اعلام کرد.

در طی گذر زمان، پیشرفت‌های بیشتری در ساعت‌سازی صورت گرفت. یکی از قابل توجه ترین آنها اختراع ساعت خود کوک شونده یا اتوماتیک توسط ساعت ساز بریتانیایی جان هاروود در سال 1923 است. پس از آن تا دهه 1970 طول کشید تا یک فناوری جدید به کار گرفته شود، ساعت مچی کوارتز.

پیشنهاد مطالعه: تاریخچه پیدایش ساعت مچی و معرفی انواع ساعت های قدیمی

موتور مکانیکی ساعت چگونه کار می کند؟

ساعت مکانیکی هم کاری را انجام می دهد که هر ساعتی انجام می دهد. زمان را اندازه گیری می کند. اما همانطور که اشاره کردیم تفاوت این نوع از ساعت ها با نوع کوارتز در این است که ساعت های مکانیکی با باطری کار نمیکنند. در واقع تفاوت اصلی در نوع تغذیه داخل موتور است. پس اگر با باتری کار نمیکند چه چیزی موتور ساعت های مکانیکی را تغذیه میکند؟

یک حرکت مکانیکی از انرژی جنبشی، به جای باتری، برای تامین انرژی ساعت استفاده می کند.  چرخاندن تاج باعث تولید انرژی می شود که سپس به فنر اصلی منتقل می شود.  در اینجا، با سفت شدن فنر، این انرژی ذخیره می شود و سپس از طریق یک سری چرخ دنده و فنر آزاد می شود تا عملکردهای ساعت را تامین کند.

ساعت های مکانیکی

ساعت مکانیکی

به طور کلی داخل ساعت های مکانیکی مجموعه ای از چرخدنده و دسته کوک وجود دارد. پیچیدن دسته کوک ساعت، یک سری دنده را به حرکت در می‌آورد. نتیجه این یکپارچگی در بین اجزای موتور، حرکت عقربه های ساعت است و باعث می‌شود تا صدای آرامش ‌بخش یک ساعت  به گوش برسد.

البته، عملکرد داخلی یک ساعت مکانیکی پیچیده تر از پیچیدن یک چرخ دنده است. برای کشف اسرار مکانیسم‌های درونی، بیایید عمیق‌تر به یادگیری نحوه عملکرد و طرز کار ساعت مکانیکی مکانیکی بپردازیم.

مکانیسم های اصلی ساعت مچی های مکانیکی 

در حالی که ساعت‌سازان مختلف به نبوغ خود اضافه می‌کنند، همه ساعت‌های مکانیکی طرز کار اصلی یکسانی دارند.

 • تاج

کاربر ساعت، تاچ یا همان چرخ بیرونی کنار ساعت را می چرخاند. با چرخش این قسمت برق تامین می شود

 • فنر اصلی

انرژی جنبشی تولید شده از چرخاندن تاج در فنر اصلی سیم پیچ شکل منتقل و ذخیره می شود.  هرچه فنر سفت‌تر شود، انرژی بیشتری ذخیره می‌شود و ساعت می‌تواند برای مدت طولانی‌تری انرژی بگیرد.

 • قوطی فنر

همانطور که فنر اصلی به آرامی باز می شود، انرژی ذخیره شده از طریق مجموعه پیچیده دنده ها در قوطی فنرآزاد می شود و به سمت فرار حرکت می کند.

 • چرخ دنگ

گریز آزاد شدن انرژی را کنترل می کند و اطمینان می دهد که با افزایش دقیق اندازه گیری می شود. صدای تیک تیک متمایز که ساعت ایجاد می کند، فرار و چنگال پالت در محل کار است.

مکانیسم های اصلی ساعت مچی های مکانیکی 

Mechanical watch

 • رقاصک

رقاصک قلب ساعت است و به موتور اجازه می دهد زمان منظمی را حفظ کند . نوسانات یا ضربات رقاصک نیاز به تنظیم ماهرانه ای دارد تا ساعت به درستی کار کند.

 • محرک عقربه

چرخ دنده های درون صفحه ساعت انرژی دقیق تنظیم شده را از رقاصک به عقربه های ساعت منتقل می کنند.  این باعث می شود که عقربه ها در فواصل مناسب برای حفظ زمان حرکت کنند.

 • روتور

روتور یک وزنه فلزی کوچک است که توسط تعدادی چرخ دنده به فنر اصلی متصل می شود.  همانطور که کاربر مچ دست خود را حرکت می دهد، روتور به طور خودکار فنر اصلی را می چرخاند و کوک میشود.  هنگامی که فنر اصلی به طور کامل پیچیده شد، کلاچ تعبیه شده از پیچ خوردن بیشتر آن جلوگیری می کند.

 • جواهرات

این جواهرات یاقوت های ساخته دست بشرند که در مرکز چرخ دنده قرار دارند. آنها به نگه داشتن چرخ دنده در حرکت ثابت کمک می کنند. و از گرما و اصطکاک بیش از حد که باعث سایش و پارگی آسیب می شود جلوگیری می کنند.

مزایای موتور مکانیکی ساعت

 • کیفیت و دوام بالا

یک ساعت مچی به زیبایی ساخته شده است. تا در آزمون زمان مقاومت کند. و با مراقبت و نگهداری مناسب تا آخر عمر دوام بیاورد. ساعت مکانیکی زمانی که برای مدت طولانی از آن استفاده نشود متوقف می شود. این به حفظ انرژی کمک می کند و از فرسودگی چرخ دنده ها جلوگیری میشود. با نگهداری و مراقبت منظم، ساعت مکانیکی یک سرمایه گذاری ماندگار است که می تواند در طول نسل ها منتقل شود.

 • بدون باتری

با یک ساعت مکانیکی، چه ساعت کوکی یا اتوماتیک را انتخاب کنید، هرگز نیازی به نگرانی در مورد تعویض باتری نخواهید داشت.

 • یک مراسم روزانه

انجام مراسم روزانه می تواند تأثیری آرام بخش بر ما داشته باشد. و بسیاری از ساعت شناسان از روتین پیچیدن دستی ساعت خود هر روز لذت می برند.

 

ساعت مچی مکانیکی

watch

 • زیبایی شناسی

ساعت های مکانیکی یک اثر هنری هستند. از حرکت ظریف و دقیق تنظیم شده گرفته تا صفحه و قاب با طراحی زیبا.

 • انرژی پاک

ساعت های مکانیکی به عنوان محصولاتی مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست، از الکتریسیته استفاده نمی کنند. بنابراین، یک محصول واقعی زیست محیطی است.

 • اعتبار

ساعت‌های مکانیکی به دلیل کیفیت و زیبایی از شهرت معتبری برخوردار هستند. از لحاظ تاریخی با ثروت، اعتبار خوب و فرهنگ مرتبط بوده‌اند.

سوالات متداول

ساعت های مکانیکی چقدر عمر می کنند؟

ساعت های مکانیکی اوج دوام هستند. با جواهراتی برای کاهش اصطکاک داخلی ، ساعت مچی های مکانیکی را برای یک عمر در دستان خود خواهید داشت.

قطعا دلیلی وجود دارد که ساعت های مکانیکی اغلب میراث ارزشمند خانواده هستند. چراکه حتی ساعت های آسیب دیده را نیز برای افزایش طول عمر آنها می توانید تعمیر کنید.

آیا اجازه توقف ساعت مکانیکی خوب است؟

همانطور که در طرز کار ساعت مکانیکی گفتیم ساعت مچی های مکانیکی نیاز به کوک دستی دارند. و اگر به درستی کوک نشوند متوقف می شوند. در حالی که در بیشتر مواقع، کوک کردن آن برای راه اندازی مجدد آن کافی است؛ اما توصیه نمی کنیم ساعت مکانیکی خود را متوقف کنید.

چگونه از ساعت مکانیکی مراقبت می کنید؟

مراقبت از ساعت مکانیکی پیچیده است. توصیه می شود که هر 3 تا 5 سال یک بار خدماتی را انجام دهید.

نتیجه

در حالی که ساعت‌های دیجیتال و ساعت‌های هوشمند در حال افزایش محبوبیت هستند، ساعت‌های مکانیکی یک انتخاب همیشگی باقی می‌مانند. ساعت های مکانیکی می توانند نماد وضعیت، میراث یا ساعت شخصی باشند. صرف نظر از این، درک عملکرد درونی به شما این امکان را می دهد که بدانید چه چیزی باعث می شود ساعت شما تیک تیک بزند. با این حال ما بیشتر خرید ساعت مچی اتوماتیک یا کوکی را به کسانی پیشنهاد می دهیم که شغل کم فعالیتی دارند. چراکه شغل های پر فعالیت یا پر خطر امکان آسیب به بدنه و موتور ساعت را فراهم میکنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *