آموزش

چگونه بفهمیم یک ساعت به سرویس نیاز دارد؟

سرویس ساعت مچی

آیا ساعت ارزشمند شما زمان را به درستی نشان نمی دهد؟  عقل متعارف بیان می کند که شما باید ساعت های خود را هر 3 تا 5 سال یکبار سرویس کنید تا آنها را در بهترین حالت نگهدارید. به طور معمول، ساعت ها دارای بیش از 130 جزء هستند که ممکن است هر یک از آنها آسیب ببینند. ساعت‌ها در معرض فشارهای روزمره مانند زنگ زدن، مغناطیس شدن و تماس با باران یا تعریق هستند. اما چگونه متوجه می شوید که ساعت شما نیاز به تعمیر دارد؟ نشانه ها چیست؟ به خواندن این مقاله از سایت پلاتین واچ ادامه دهید تا درباره سرویس ساعت مچی بیشتر بدانید، در این مطلب بررسی میکنیم که چه علائمی نشان می دهد ساعت شما ممکن است نیاز به سرویس داشته باشد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

  • سرویس ساعت به چه معناست؟
  • نشانه هایی که نشان می دهد ساعت شما نیاز به سرویس دارد
  • اگر ساعت را سرویس نکنید چه اتفاقی می‌افتد
  • آیا همه انواع ساعت نیاز به سرویس دارند؟

سرویس ساعت به چه معناست؟

یک سرویس کامل ساعت مچی مستلزم چند روش پیچیده است. این کار عموما با باز کردن ساعت مچی، جدا کردن موتور و تمیز کردن قطعات آن شروع می شود. در صورت وجود آسیب، برخی از قطعات باید تعمیر و تعویض شوند.

سرویس کامل ساعت

سرویس ساعت

پس از تمیز کردن، موتور دوباره مونتاژ می شود و قطعات آن، به ویژه نقاط تماس و دارای اصطکاک، کامل روغن کاری می شوند. واشرها نیز برای اطمینان از مقاومت در برابر آب تغییر می کنند. سپس ساعت مچی با دقت تنظیم و زمان بندی می شود.

نشانه هایی که نشان می دهد ساعت شما نیاز به سرویس دارد

اکثر سازندگان ساعت یک سرویس را هر 3 تا 5 سال یک بار توصیه می کنند و برخی از آنها می توانند تا 10 سال طول بکشد. با این حال، علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد ساعت شما زودتر به سرویس نیاز دارد. مراقب این نشانه ها باشید:

داخل قاب ساعت رطوبت وجود دارد

ساعت به گونه ای طراحی نشده است که بتواند در برابر هر نوع رطوبت داخل قاب مقاومت کند. بنابراین رطوبت یکی از عوامل اصلی آسیب دیدن ساعت ها است، زیرا می تواند باعث خوردگی داخل موتور می شود. اگر متوجه رطوبت یا تراکم آب در زیر شیشه شدید، باید در اسرع وقت آن را به طور حرفه ای بررسی کنید. رطوبت داخل ساعت ممکن است نشان دهنده فرسودگی واشرها باشد. یا اینکه ساعت به درستی آب بندی نشده است. (اگر اخیراً سرویس شده باشد).

در نهایت، اگر نمی‌توانید ساعت مچی خود را فوراً برای سرویس بفرستید. توصیه می شود که حتی در شب هم به استفاده از ساعت خود ادامه دهید. چرا که دمای بدن شما به دور نگه داشتن رطوبت از قسمت های متحرک کمک می کند.

سرویس ساعت

Clock service

ساعت مچی شما زمان را سریع تر نشان می دهد!

این نشانه ای است که ساعت شما ممکن است مغناطیسی شده باشد. وقتی این اتفاق می افتد. سیم پیچ های فنر تعادل ممکن است به هم بچسبند. و به طور موثر طول فنر را کوتاه کرده و باعث سرعت گرفتن زمان آن شود. می‌توانید خودتان با یک مغناطیس‌زدا این کار را معکوس کنید. اما اگر می‌خواهید مطمئن شوید که مشکل به درستی حل می‌شود. ساعت خود را به ساعت‌ساز ببرید.

پیشنهاد مطالعه: انواع موتور ساعت مچی

زمان را کندتر نشان میدهد

همانطور که گفتیم اگر ساعت شما کندتر یا سریع‌تر کار می‌کند، بهتر است آن را توسط یک متخصص بررسی کنید. برای این موضوع سناریوهای مختلفی وجود دارد. توضیح دادیم که این امکان وجود دارد که موتور ساعت شما مغناطیسی شده باشد. و یا ممکن است روغن کاری ساعت شما در حال خشک شدن  باشد و باید دوباره روغن کاری شود. یا برخی از قطعات فرسوده شده یا تحت تاثیر ضربه قرار گرفته اند. در هر صورت، یک متخصص باید ارزیابی کند که چه چیزی ممکن است باعث عدم دقت شده باشد. پس باید به یک متخصص اجازه دهید آن را بررسی کند.

تعمیر و سرویس ساعت مچی

تعمیر ساعت مچی

اگر ساعت مچی شما کوارتز است و عقربه در فواصل 2 یا 3 ثانیه ای لکنت دارد یا می پرد، این چیزی است که به آن نشانگر “پایان عمر” می گویند و ساعت شما به باتری جدید نیاز دارد.

صدای جغجغه ای از قاب ساعت می شنوید.

این خبر بدی است. به نظر می رسد برخی از قطعات یا شل یا سفت هستند.  حداقل 100 قسمت مختلف در یک ساعت مچی  معمولی اتوماتیک وجود دارد که می توان آن را در حین پوشیدن تکان داد. اگر عقربه‌ها شل به نظر می‌رسند یا صدای تق تق در داخل ساعت می‌شنوید، ممکن است فنر یا پیچی وجود داشته باشد که در جای خود قرار ندارد. این ایده خوبی است که ساعت خود را بررسی کنید تا ببینید آیا همه چیز در جای خود قرار دارد یا خیر.

همچنین ممکن است متوجه شوید که با گذشت زمان، تاج سفت یا شل می شود. و تنظیم زمان و تاریخ دشوارتر می شود. تمام این موارد دلایل خوبی برای مراجعه به یک ساعت ساز و سرویس ساعت مچی تان خواهد بود.

مشکل در تنظیم زمان یا تاریخ دارید

اگر به ساعت مچی خود دقت کنید متوجه خواهید شد که تاج ساعت شما به یک پایه در داخل موتور ساعت متصل می شود که به این ترتیب می توانید در صورت لزوم تاریخ یا زمان را تنظیم کنید. احتمالاً فقط در مواقع خاصی نیاز دارید. که این کار را انجام دهید. اما اگر به هر دلیلی متوجه شدید که تاج بیش از حد شل یا سفت شده است. این نشانه آن است که ممکن است تعمیر ساعت ضروری باشد.

سرویس کامل ساعت مچی

سرویس کامل ساعت مچی

ساقه ها و تاج ها را می توان در صورت خرابی تعویض کرد، اما این می تواند نشانه جدا شدن تاج نیز باشد. اگر تاج و ساقه جدا شوند، ساقه می تواند در موتور بلغزد و مشکلات بزرگی را ایجاد کند.

اگر ساعت را سرویس نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

این که ساعت خود را سرویس کنید یا نه به خودتان بستگی دارد. برای برخی از ساعت‌های ارزان‌تر، سرویس‌دهی واقعاً ضروری نخواهد بود، زیرا یک سرویس ممکن است به گرانی خود ساعت تمام شود. با این حال، زمانی که ساعت لوکس‌تری دارید، هر چند وقت یک‌بار سرویس‌دهی ایده بدی نیست. اما اگر ساعت خود را سرویس نکنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر ساعت خود را سرویس ندهید، ساعت شما ممکن است با مشکلاتی روبرو شود. شل شدن عقربه ها و شماره گیری و همچنین حرکات تکان دهنده می تواند در نتیجه این اتفاق ایجاد شود.

به تدریج و با گذشت زمان، ساعت شما کمتر و کمتر بهینه کار می کند. روغن‌کاری ممکن است شروع به خشک شدن کند و منجر به حرکت های ضربه ای درون ساعت شود، آب ممکن است به داخل نشت کند که منجر به زنگ‌زدگی داخل شود، و پیچ‌ها شروع به شل شدن کنند که و منجر به شل شدن عقربه‌ها و صفحه شود.

آیا همه انواع ساعت مچی نیاز به سرویس دارند؟

همانطور که از قبل می دانید، چند نوع ساعت مختلف در بازار وجود دارد. ساعت های اتوماتیک، ساعت های کوارتز و ساعت های مکانیکی.

عملکرد همه این نوع ساعت ها متفاوت است، بنابراین ممکن است تعجب کنید که آیا همه این نوع ساعت ها نیاز به سرویس دارند؟ یا فقط تعداد کمی از آنها از خدمات تعمیر و نگهداری بهره مند می شوند؟

پیشنهاد مطالعه: معیارهای انتخاب ساعت مچی

ساعت های اتوماتیک

نوع اتوماتیک، ساعت‌هایی زیبا با داخل بسیار پیچیده هستند. یک ساعت اتوماتیک با حرکت فرد استفاده کننده، نیرو می گیرد. بنابراین ساعت اتوماتیک قطعا از خدماتی بهره مند خواهد شد. از آنجایی که ساعت های اتوماتیک دقت بسیار بالایی دارند. شما فقط باید هر 3 سال یک بار آنها را سرویس کنید.

ساعت های کوارتز

ساعت های کوارتز از رایج ترین ساعت های موجود در بازار هستند و با استفاده از باتری کار می کنند. یکی از رایج ترین دلایلی که ساعت کوارتز می تواند از خدمات تعمیر و سرویس بهره مند شود، زمانیست که باتری باید تعویض شود. زیرا باتری‌های خالی ممکن است شروع به نشت کرده و به داخل ساعت مچی آسیب برسانند. علاوه بر تعویض باتری، ساعت کوارتز می تواند از تمیز کردن مناسب و بررسی تمام قطعات نیز بهره مند شود.

 

ساعت های مکانیکی

ساعت های مکانیکی طرح های پیچیده ای دارند و معمولاً با دست ساخته می شوند. این نوع به طور متوسط ​​با بیش از صد قسمت مختلف ساخته می‌شوند. بنابراین به راحتی می‌توان فهمید که چرا یک سرویس برای چنین ساعتی بسیار مفید است.

زمانی که حتی یکی از صدها قطعه آن خراب شود، ممکن است داخل ساعت به شدت آسیب ببیند. پس بنابراین به دلیل طراحی های پیچیده ساعت های مکانیکی، سرویس هرگز ضرری نخواهد داشت.

پیشنهاد مطالعه: باید ها و نباید ها نگهداری و افزایش عمر طولانی ساعت مچی

سخن آخر

سرویس دهی به ساعت کاری است که همه باید انجام دهند، به خصوص اگر یک ساعت لوکس دارند. اما دانستن زمان سرویس دهی می تواند کار دشواری باشد. خوشبختانه، چند نشانه واضح امکان پیشبینی زمان سرویس را برای شما آسان تر می کند. تعمیر ساعت شما همیشه کار خوبی است، به خصوص اگر صاحب یک ساعت لوکس هستید.

با مطالعه این مقاله از سایت پلاتین واچ، مطمئن می شوید که زمان سرویس ساعت مچی خود را می دانید! این نشانه ای است که ساعت شما ممکن است مغناطیسی باشد. وقتی این اتفاق می افتد، ممکن است سیم پیچ های فنر تعادل به هم بچسبند. و به طور موثر طول فنر را کوتاه کرده و باعث سرعت گرفتن زمان آن شود. می‌توانید خودتان با یک مغناطیس‌زدا این کار را معکوس کنید، اما اگر می‌خواهید مطمئن شوید که مشکل به درستی حل می‌شود، ساعت خود را به ساعت‌ساز ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *