آموزش

معیارهای انتخاب ساعت مچی

انتخاب ساعت مچی

تا به حال شده که آرزوی داشتن ساعتی را داشته باشید اما ندانید چه چیزی باید بخرید؟ یا ساعت قدیمی شما خراب شده و حالا به دنبال خرید ساعت جدیدی هستید؟ ساعت ایده آل بسته به ویژگی ها، مواد و مؤلفه های مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. فرایند انتخاب ساعت می تواند روندی سخت به نظر برسد، اما اگر گزینه های خود را بشناسید و روش های مشخصی را دنبال کنید، می توانید به راحتی با اجرای اصول انتخاب ساعت مچی، مدل ایده آل خود را پیدا کنید.

تصمیم گیری در مورد خرید ساعت

در ادامه با پلاتین واچ همراه باشید تا به بررسی معیار های انتخاب ساعت مچی بپردازیم.

1. انواع ساعت را در نظر بگیرید.

هنگام انتخاب ساعت، باید با انواع مختلف آن آشنا باشید. سه نوع اصلی از ساعت ها وجود دارد:
• آنالوگ
• دیجیتال
• آنالوگ / دیجیتال

ساعت آنالوگ:

آنالوگ به نوعی از ساعت ها گفته می شود که زمان را با استفاده از شماره ها و حرکت دادن عقربه ها نشان می دهد. ساعت های آنالوگ معمولاً به عنوان ساعت های سنتی در نظر گرفته می شوند و برای موقعیت های شغلی و رسمی، همچنین قرارها مناسب هستند.

 

ساعت های دیجیتالی:

زمان را بصورت عددی روی صفحه ال سی دی یا ال ای دی نشان می دهند. ساعت های دیجیتالی حالت غیر رسمی و اسپرت دارند.

 

ساعت های آنالوگ / دیجیتال:

دو نوع ساعت را در یک ساعت ترکیب می کنند. ساعت های آنالوگ / دیجیتال برای استفاده روزانه و کار کاربردی بوده، اما برای موارد رسمی گزینه مناسبی نیستند.

2. به جنس مواد دقت کنید.

یکی دیگر از فرایند انتخاب ساعت مناسب دقت به جنس مواد آن است. قاب و بند ساعت از نظر مواد مهم هستند. قاب و بند ساعت بسته به مارک، استایل، نوع و قیمت ساعت، موادشان تغییر خواهند کرد. قاب یا قطعه ای که صفحه ساعت را پوشش می دهد، به طور معمول می تواند از پلاستیک، رزین، فلزاتی مانند فولاد، برنج یا تیتانیوم و همچنین فلزات گرانبهائی همچون طلا، نقره و پلاتین ساخته شود. بندها را می توان با همان مواد قاب ها، با افزودن موادی مانند کرباس، چرم (واقعی و مصنوعی) و سایر پوست ها ساخت.

قیمت این مواد بسیار متفاوت است. بدیهی است که پلاستیک ارزانترین ماده، بعد از آن مواد مصنوعی، چرم و سایر پوست ها کمی قیمت بالاتری دارند. فلزات معمولی و در نهایت ساعت های فلزی با ارزش معمولاً گرانترین هستند. این قیمت ها بسته به کیفیت مواد باارزش متفاوت خواهند بود.

جنس صفحه نمایش  نیز در انتخاب ساعت مچی  مهم و قابل بررسی است و به طور کلی می تواند تلق، پلاستیک، شیشه و یا کریستال باشد. تلق و پلاستیک در برابر خش آسیب پذیر هستند و اما نسبت به سایر مواد ارزان قیمت ترند. شیشه مشکل خش را ندارد ولی خطر شکستن در آن وجود دارد. بهترین انتخاب در بین جنس های به کار رفته در صفحه نمایش ساعت مچی کریستال است. این جنس نه ضربه می پذیرید و نه خش میشود اما قیمت بالاتری دارد.

3. با انواع موتور حرکتی ساعت آشنا باشید.

در اصول انتخاب ساعت به بررسی موتور های حرکتی آن نوع ساعت بپردازید. موتورهای حرکتی منابع تغذیه ساعت ها هستند. ساعت ها از سه نوع موتور حرکتی اصلی استفاده می کنند:

  •  باتری
  • کوارتز
  • مکانیکی

موتور حرکت ساعت

در حرکت باتری ای از باتری ها به عنوان تنها منبع تغذیه استفاده می کند. موتور کوارتز وقتی جریان می یابد که توان باتری از طریق کوارتز داخل ساعت ارسال شود. موتور مکانیکی به حرکات مچ دست استفاده کننده ساعت متکی است و با حرکات سیم پیچی که در داخل ساعت تعبیه شده، عقربه ها به حرکت در می آیند.

• ساعت های مدل باتری جزو ارزان ترین و کم تجمل ترین ساعت ها هستند. پس در فرایند انتخاب ساعت اگر قیمت برایتان مد نظر است این دسته از ساعتها با موتور حرکتی باتری مناسب شماست.

• ساعت های کوارتز نسبت به ساعت های باتری سنتی کمی گران ترند اما جزو انواع دقیق ساعت ها هستند. این ساعت ها به غیر از تعویض گاه به گاه باتری، به تعمیر و نگهداری کمی احتیاج دارند.

• ساعت های مکانیکی یا به طور دستی یا در طول روز توسط حرکات مچ دست استفاده کننده ساعت (خودکار یا با سیم پیچ) کوک می شوند. و نکته مهم در انتخاب این ساعت ها این است که این نوع ساعت های مچی جزو گران ترین و لوکس ترین ها ساعت ها بوده و به دلیل پیچیدگی طراحی آنها بیشتر مورد توجه کلکسیونر ها قرار می گیرند.

4. در مورد استایل موردنظرتان تصمیم گیری کنید.

یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین  معیار های انتخاب ساعت بررسی استایل ساعت مورد نظرتان است. می توانید استایل هایی از ساعت که به طور خاص برای ورزش، کار، مراسم رسمی، بیرون رفتن و لباس های اسپرت طراحی شده اند را خریداری کنید. مکانی که قصد دارید ساعت خود را در دست کنید باید عامل اصلی در تصمیم گیری برای انتخاب ساعت و نوع استایل آن باشد.

اگر می خواهید هنگام دویدن، شنا، از ساعت استفاده کرده یا برخی از ویژگی های اضافی مربوط به ضربان قلب را در اختیار داشته باشید باید ساعت ورزشی یا ساعت شنا را همراه داشته باشید. اگر برای محل کار، مراسم رسمی یا قرارهای خود به ساعت نیاز دارید. بهترین پیشنهاد و انتخاب ساعت مچی رسمی است. اگر برای استفاده روزمره به ساعت نیاز دارید می توانید ساعت معمولی (غیررسمی) بخرید.

• ساعت هوشمند، استایلی در حال ظهور است که هر ساله محبوبیت بیشتری پیدا می کند، گرچه هنوز هم بیشتر مورد توجه افراد مشتاق فناوری است. این ساعت ها دارای ویژگی هایی از جمله دارا بودن تقویم، دوربین دیجیتال و برنامه های ایمیل هستند.

• استایل های مختلف را بسته به مارک، طراح، قیمت و عملکرد متفاوت می توان از ساده تا لوکس دسته بندی کرد.

5. برند خود را انتخاب کنید.

در فرایند انتخاب ساعت یکی دیگر از کارهای مهمی که باید انجام دهید بررسی برند و انتخاب آن است. با در نظر گرفتن بودجه خود، انواع برند های سازنده ساعت را جستجو کرده و برند مورد علاقه خود را انتخاب کنید. بسیاری از شرکت ها سالهاست که در این زمینه فعالیت می کنند، بنابراین انتخاب برند می تواند سخت باشد. درباره تاریخچه شرکت موردنظر تحقیق کنید تا ببینید چه مدت زمانی است که تولید کننده ساعت بوده و چه استایل هایی دارند.

از خانواده و دوستان خود که در گذشته ساعت خریداری کرده اند بپرسید به چه برند هایی علاقه مند هستند که بهترین عملکرد را برای آنها داشته است. حتی می توانید تحقیقات آنلاین انجام دهید، و نظرات مربوط به برخی از شرکت ها و مدل های ساعت هایشان را بخوانید. شما باید مطمئن شوید برندی که انتخاب می کنید دارای استایل موردنظرتان برای خریداری باشد.

اگر بودجه کافی برای خرید ساعت مچی دارید می توانید از برند های معروف و پرآوازه همچون سیکو، کاسیو، رومانسون، رولکس و دیگر برندهای معروف استفاده کنید.

6. ویژگی ها را در نظر بگیرید.

هنگامی انتخاب ساعت ایده آل خودتان باید بدانید که چه ویژگی هایی مورد نیازتان بوده و خواستار بودن آن در ساعت مچی خود هستید. همه ساعت ها دارای الگو های پایه و الگو های دقیق تر هستند. شما می توانید یک ساعت رسمی که فقط نمایانگر زمان است یا یک ساعت غیررسمی که رایانه ای درون آن قرار دارد و یا یک ساعت ورزشی که به شما ضربان قلب، مسافتی که طی کرده اید و کالری مصرف شده را اطلاع می دهد را خریداری کنید.

هرچه ساعت های هوشمند چشمگیرتر باشند، قیمت آن گرانتر است. انتخاب نوع ساعت کاملاً بستگی به نیاز شما دارد. به عنوان مثال، اگر قصد دارید سفرهای بین المللی زیادی را برای امور تجاری انجام دهید، ممکن است به فکر انتخاب ساعت مچی رسمی باشید که به شما امکان می دهد زمان را در چندین منطقه زمانی به راحتی بخوانید.

7- مقاومت در برابر آب ( ضد آب )

یکی از ویژگی های اصلی ای که ممکن است بخواهید در اصول انتخاب ساعت در نظر بگیرید سطح مقاومت در برابر آب است. سطح مقاومت مورد نیاز به مقدار آبی که قصد دارید ساعت خود را درون آن قرار دهید بستگی دارد. سطح مقاومت در برابر آب از 50 متر تا 1000 متر مقاومت تفاوت می کند، که شامل شستن ظروف تا غواصی در اعماق دریا است. اگر به یک ساعت ورزشی یا ساعت مناسب غواصی نیازمند هستید شاید در فرایند انتخاب ساعت این موضوع برایتان بسیار مهم باشید. پس در ادامه با سطح های مقاومت  یا ضد آبی بیشتر آشنا شوید.

مقومت در برابر آب

تفسیر اصطلاحات کاربردی مربوط به مقاومت در برابر آب:

• مقاوم در برابر آب (Water Resistance ) :

این ساعت در برابر مرطوب شدن به طور اتفاقی از قبیل؛ باران ، عرق کردن و دیگر موارد مقاوم است.

  •  مقاوم در برابر آب 30 متر:

این ساعت در برابر مرطوب شدن و قوطه ور شدن در آب مقاوم است اما برای شنا کردن مناسب نیست.

  • مقاوم در برابر آب 50 متر

ساعتی با این میزان از مقاومت در برابر مرطوب شدن و همچنین شنا کردن در آب های کم عمق مناسب است.

  • مقاوم در آب 100 متر:

این ساعت برای شنا در عمق کم استخر مناسب است.

  • مقاوم در برابر آب 200 متر

از این ساعت می توان برای غواصی تا عمق کم و شیرجه استفاده کرد.

  • مقاوم در آب 200 متر به بالا

از این ساعت ها می توان برای غواصی در دریا با عمق زیاد استفاده کرد.

 

8- اندازه ساعت

اندازه قاب ساعت یکی از عوامل تعیین کننده در فرایند انتخاب ساعت است.

معیارهای تعیین اندازه ساعت:

 سایز مچ دست:

سایز مناسب ساعت مچی، سایزی است که بتوانید آن را بر روی دست به اطراف تکان دهید. ساعت مچی را انتخاب کنید که نه آنقدر محکم باشد که به دست بچسبد و نه آنقدر شل که از دست آویزان شود. اگر دستان باریک و لاغری دارید و صفحه نمایش کوچک تناسب بیشتری برای شما دارد.

قطر ساعت:

قطر ساعت در انواع ساعت‌ها متفاوت است. در انتخاب ساعت مچی مناسب دقت کنید که قطر مچ در ساعت‌های مردانه بین 38 تا 46 میلی‌متر متغیر است. ساعت‌های زنانه معمولاً قطر زیر 38 میلی‌متر دارند.

ضخامت صفحه:

ضخامت صفحه متناسب با قطر آن است. هرچه قطر صفحه ساعت بزرگ‌تر باشد ضخامت آن نیز بیشتر می-شود. هرچه ضخامت بیشتر باشد وزن ساعت نیز بیشتر می¬شود. معمولاً برای قطر 38 تا 42 میلی‌متر ضخامت 7 میلی‌متر را در نظر می¬گیرند. برای ساعت‌های با قطر بالای 42 میلی‌متر ضخامت صفحه 9 میلی‌متر است که باعث بزرگ شدن ساعت می¬شود.

عرض بند ساعت:

بند ساعت در انواع جنس‌ها دارای یک قاعده کلی است. پس یکی از اصول انتخاب ساعت این است که عرض بند باید به اندازه نصف قطر صفحه باشد.

جنس بند:

این معیار انتخاب ساعت مچی به صورت سلیقه‌ای تعیین می شود. به طور کلی ساعت‌های فلزی ضخیم‌تر و سنگین‌تر هستند و بیشتر مناسب مچ‌های بزرگ هستند. در صورتی که ساعت‌های بند چرمی و پارچه‌ای ظرافت بیشتری دارند و مناسب مچ‌های کوچک‌تر هستند.

جنس بند ساعت

9- درخشندگی

این مورد از اصول انتخاب ساعت مچی خیلی متداول نیست. ولی اگر شما می خواهید بیشتر در شب از ساعت استفاده کنید ساعت های با درخشندگی ظاهری بالا مناسب شما خواهد بود.

10- وزن

نکته پایانی برای اصول انتخاب ساعت وزن آن است. برخی از ساعت های احساس سنگینی به شما می دهند مثل این که یک تکه آجر را حمل می کنید. به طور کلی باید به این نکته توجه کنید و ساعتی را پیدا کنید که حس راحتی به شما بدهد. اگر ساعتی را پسندیدید ولی برای شما سنگین است. بهتر است سعی کنید مشابه آن را با وزن سبک برای خودتان انتخاب کنید. تا در طول استفاده آن ساعت مچی حس راحتی برای شما داشته باشد.

به یاد داشته باشید که امروزه ساعت جزو اکسسوری هایی است که نقش بسیار مهمی در استایل آقایان و بانوان ایفا می کند. بنابراین امیدواریم این 10 نکته در انتخاب ساعت مچی مناسب، برایتان مفید واقع شود با رعایت این اصول انتخاب ساعت، انتخابی مطمئن و آسوده داشته باشید.

در آخر

اگر قصد خرید ساعت مچی زنانه یا مردانه را دارید و در طی بررسی مشخصات و قیمت روز بازار ساعت ها هستید حتما سری به بخش فروشگاه اینترنتی پلاتین واچ بزنید و از انواع ساعت های اسپورت و رسمی دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *