آموزش

انواع مدل های قفل ساعت

انوع مدل های قفل ساعت

 

زمانی که برای خرید یک ساعت مطمعن اقدام میکنید، یکی از اجزای مهمی که باید حتما به آن توجه کنید قفل ساعت است. انواع قفل ساعت مچی در عین حال که در حفظ و نگهداری از ساعت کارایی دارند، در ظاهر و زیبایی ساعت ها نیز تاثیرگذارند. از این رو شرکت های بزرگ ساعت سازی در ساخت ساعت ها برای طراحی و ساخت قفل آن توجه ویژه ای به کار میگیرند. با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب از سایت پلاتین واچ با انواع قفل ساعت ها و ویژگی هر یک از آن ها آشنا شویم.

فهرست مطالب:

  • انواع قفل ساعت
  • قفل تاشو
  • قفل پروانه‌ای دکمه دار
  • قفل پروانه ای بدون دکمه
  • قفل دو تکه دکمه دار
  • قفل سه تکه دکمه‌دار
  • قفل سه تکه دکمه‌ای ضامن‌دار
  • قفل سه تکه بدون دکمه
  • قفل سگکی یا کمربندی
  • قفل کلیپسی
انوع مدل های قفل ساعت

انوع مدل های قفل ساعت

قفل تاشو

قفل تاشو را یکی از ساده ترین نوع قفل ها میتوان دانست که قفل دستبندی هم به آن اطلاق میگردد. از این نوع قفل بیشتر در بخش زیور آلات استفاده میشود و در ساخت ساعت های زنانه بالاترین میزان کارایی را دارد.

قفل پروانه ای دکمه دار

به این نوع قفل ها، انبساطی نیز گفته می شود. این مدل از انوع قفل های ساعت از نظر زیبایی بسیار چشم گیر بوده و در عین سادگی بسیار ایمن هستند. باز و بسته شدن این سری از قفل ها بسیار آسان خواهد بود و از این بابت هیچ فشاری به بند ساعت مچی شما وارد نمی کند. این قفل های بیشتر برای ساعت مچی هایی با بند فلزی یا استیل کاربرد دارند.

انوع مدل های قفل ساعت - قفل پروانه ای

انوع مدل های قفل ساعت – قفل پروانه ای

قفل پروانه ای بدون دکمه

قفل بعدی ای که در بند های ساعت از آن استفاده می شود، قفل پروانه ای بدون دکمه است. در مدل پروانه ای هنگام بستن ساعت کاملا نامرئ بوده و بند ساعت به صورت یکپارچه دیده می شود. استفاد از قفل پروانه ای بدون دکمه در بند های ساعت باعث می شود ساعت بدون چغت و بست دیده شود؛ به هم دلیل است که به این نوع قفل ها قفل پنهان هم گفته میشود.

هنگامی که می‌­خواهید ساعتی با این مدل قفل را روی مچ دست خود ببندید فقط لازم است هر دو لولا را تا کرده و با هم چفت کنید. دقت کنید که از آنجا که لولاها به سمت داخل ساعت بسته می­شوند باید اندازه بند را کمی گشادتر از دور مچ بگیرید تا اذیت نشوید. نکته‌ی­ مهم دیگری که وجود دارد این است که برای تغییر اندازه و تنظیم این نوع قفل ساعت حتما باید به فروشنده یا تعمیرکار ساعت مراجعه کنید.

با وجود زیبایی و راحتی در باز و بسته کردن این نوع قفل ها یک مشکل اصلی آنها نسبت به مدل های دیگر ایمنی کمتری آنهاست و همچنین امکان تنظیم اندازه توسط خود کاربر وجود ندارد.

قفل دو تکه دکمه دار

در این نوع قفل ها هم خود کار نمیتواند اندازه بند ساعت را تنظیم کنید با این حال امنیت بالای این نوع قفل ها میتواند بهانه ای برای انتخاب آن باشد. در این نوع قفل ها از سه تکه ساخته شده اند، و در واقع یک تکه ثابت و دو تکه متحرک دارد! می توان به شکل ساده تر گفت که از دو لولا تشکیل یافته که به یک طرف باز میشود و معمولا از جنس فولاد ضد زنگ میباشد.

انواع قفل های سه تکه

الف) سه تکه بدون دکمه

این نوع قفل همانند قفل پروانه ای بدون دکمه تنها با فشار دست باز و بسته میشود. در اکثر مواقع از این قفل برای ساعت های با استیل ارزان استفاده شده و قیمت مناسبی دارند اما امنیت کمتری در آنها وجود دارد.

انوع مدل های قفل ساعت

قفل ساعت – سه تیکه

ب) سه تکه دکمه دار

این قسم از سه تکه ای ها از دو دلیل محبوبیت بالایی در بین کاربران دارند اولی به دلیل قیمت مناسب و دومی امنیت بالایی که دارند و با توجه به ظاهر زیبایش میتواند انتخاب خیلی از استفاده کنندگان باشند. این قفل مانند قفل پروانه‌­ای بدون دکمه، دارای دو لولا در طرفین ساعت میباشد. با این تفاوت که در کنار یکی از لولا­ها بخش دکمه‌دار قفل قرار دارد. این بخش دکمه دار هنگام باز و بسته شدن دو لولا روی هم قرار می گیرد. سپس با فشردن دکم­های طرفین قفل تکه­‌ی سوم روی لولاها چفت می‌­شود.

ج) سه تکه ضامن دار

یکی دیگر از  انواع قفل ساعت مدل سه تکه ضامن دار است. این مدل بالاترین میزان امنیت در بین انواع سه تکه ای ها را به خود اختصاص داده است. این ویژگی باعث می شود ساعت ناگهان از دست باز و آسیب نمیبیند. در این نوع از قفل ها هم خود کاربر نمیتوان اندازه ساعت را تنظیم کند منتهی امنیت بالای آن باعث شده تا روی ساعت های گران قیمت رولکس در دست سلیبریتی ها دیده شده و جز ساعت های غواصی نیز باشد.

قفل سگکی یا کمربندی

انوع مدل های قفل ساعت - قفل سگکی

قفل سگکی یا قفل کمربندی

این نوع قفل ساعت سگکی یا کمربندی از قدیمی ترین نوع قفل ها به حساب آمده و متشکل از یک پین و سوراخ های متعدد است که میتوان با توجه به سایز مورد نظر پین را در سوراخ قرار داد. این نوع قفلها در کمربند ها و زیورآلات استفاده نیز استفاده می شوند. قفل سگکی در اندازه­های مختلف وجود دارد و با توجه به اندازه بند ساعت مورد استفاده قرار می­گیرد. اما مشکلی که در رابطه با این ساعت­ها وجود دارد این است که ممکن است پین قفل ساعت شل شود و ساعت از دست بیفتد و یا با استفاده مکرر بند ساعت چرمی چروکیده شود.

قفل کیلیپسی

از سری قفل هایی که در ساعت های با بند حصیری استیل استفاده میشود قفل کلیپسی است که معمولا دارای یک محافظ می باشد. در زیر محافظ قفل بدون دکمه ای وجود دارد و با یک فشار بسته میشود. در هنگام بازکردن هم با یک فشار به سمت بالا باز میشود. این نوع قفل ها ایمنی کمتری دارند ولی نحوه کار با آن راحت است و زیبایی خاص خودش را دارد.

قفل دیپلویانت (مخصوص بند چرمی)

در اخرین مدل قفل ها میتوان به یکی از بهترین مدل آن اشاره کرد. این مدل برای بند های چرمی کاربرد دارد. و به شدت طول عمر بند ساعت را افزایش میدهد. هنگام باز کردن قفل طول بند افزایش می یابد. این ویژگی از مزایای این نوع قفل ساعت در باز و بسته کردن بند ساعت به حساب می آید.

انوع مدل های قفل ساعت

قفل دیپلویانت

جمع بندی

قفل ساعت دارای ۷ مدل است که عبارتند از:

۱-  کمربندی ( سگکی ساده)

۲ – تاشو (دستبندی)

۳-  دیپلویانت (مخصوص بند چرمی و پلاستیکی)

۴-  کلیپسی دکمه دار

۵- قفل کلیپسی ساده

۶-  مخفی یا پروانه ای

۷-  کلیپسی با محافظ

در این مطلب از سایت پلاتین واچ با نحوه استفاده از انواع قفل ساعت مچی آشنا شدیم و امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *